Programmering

InfoWorld anmeldelse: Dell PowerConnect 8024F rammer 10G paydirt

Ah, den sjældne luft med 10G-skift, meget hurtig, meget dyr, meget eksklusiv - indtil nu. Dell har afsløret en 24-port 10G-switch, der til en pris af $ 10.088 kommer ind på omkring $ 416 pr. SFP + -port. Nu er det billigt.

Mine første kvalifikationer med Dell PowerConnect-switche - linjen blev lanceret i 2001 - var de samme som for enhver helt ny hardwarelinie: Hvor holdbare og pålidelige ville de være? Disse bekymringer er blevet bragt til hvile baseret på ydelsen af ​​PowerConnect 3000-, 5000- og 6000-serie switches, som jeg nu har kørt i produktion i årevis. Faktisk har en PowerConnect 6024 gigabit L3-switch kørt en væsentlig del af laboratorienetværket uden klage i de sidste seks år. Man forventer, at 8024F følger i disse fodspor, men kun tiden kan vise.

[Dells iSCSI-serie i EqualLogic PS6010-serien er også skiftet til højt gear. Se "anmeldelse: Dell EqualLogic iSCSI SAN sparker den til 10G." ]

8024F er sandsynligvis bedst egnet som en high-end serverkonsolideringsafbryder eller måske endda en L3-kerne (med en redundant modstykke) til et mindre, men kapacitetssultent datacenter. 8024F er udstyret med 20 SFP + -porte og fire dual-media-porte, der understøtter enten SFP + eller 10GBase-T-forbindelser. Det er således muligt at køre twinaxial kabler lige ind i hver port på kontakten eller at udnytte 10GBase-T til korte uplinks på de sidste fire porte.

Ud over de to-toksiske kabler kan hver af SFP + -portene bruges med en 10G-optik, der understøtter enten kortdistance multimode eller langtrækkende multi- og single-mode fiberforbindelser, alle med standard LC-stik. Disse optikker er ret billige og koster så lidt som $ 157 for kortdistance multimode op til $ 317 for en langtrækkende single-mode optik. Det er tilstrækkeligt at sige, de bryder ikke banken.

Benchmarked og specificeret

Jeg kørte en række gennemløbstest med IOMeter og ledte efter svagheder i forskellige pakkestørrelser og hvad der ikke var. Naturligvis dyppede ydeevnen noget med mindre pakkestørrelser, men generelt var kapaciteten, hvor den skulle have været.

Test Center Scorecard
30%20%20%20%10%
Dell PowerConnect 8024F988910

8.7

Meget godt

Copyright verticalshadows.com 2021